12 Temmuz 2015 Pazar

Banyan Ağacının Gölgesinde..


7 yaşındaki Raami için çocukluğunun yıkıcı sonu babasının gün ağarmadan eve dönmesiyle başlar. Babası, Kamboçya'nın başkenti Phnom Penh sokaklarını istila eden iç savaşın ayrıntılarını beraberinde getirir. Çok geçmeden ailenin muazzam derecedeki imtiyazlı dünyası devrim ve zorunlu göç karmaşasına karışır.

Sonraki dört senede Raami, ailesinin ölümü, açlık ve acımasız zorunlu çalıştırmaya göğüs gererken, çocukluğundan kalan tek bir ize dört elle sarılır. Babasının ona anlattığı hikâyeler ve şiirler. Hafızanın dertten ve idam için bir gerekçeden başka bir işe yaramadığı sistematik bir şiddet ortamında Raami, olasılık dışı bir hayatta kalma mücadelesi vermeye başlar.

Yazarın sıra dışı dil yeteneğini gözler önüne seren Banyan Ağacının Gölgesinde, hikâye anlatmanın üstün gücünü ortaya koymakla beraber insan direncinin ustaca anlatılmış bir öyküsünü sizlerle buluşturuyor.
(Tanıtım Bülteninden)Böyle harika bir kitabın nasıl katledildiğini Aspendos yayınları sayesinde görmüş olduk. Gerçekten yok böyle bir şey. 

500 sayfalık kitapta onlarca belkide yüzlerce harf hatası vardı. Bir çok kelimeyi hatta bazen cümleyi tekrar tekrar okumam gerekti. :(
Çok sinir bozucuydu. Bir müddet Aspendos yayınlarından uzak durmam gerekecek.

Kitapla ilgili fazla yorum yazmıyorum. Alın okuyun o derece güzel. Yazarın kalemine bayıldım. Konu zaten gerçek yaşam. Çok  ama  çok ağladım. :( Normalde fazla ağlayan biri değilim. Sadece duygulanırım, gözlerimden yaş akar falan ama öyle zırıl zırıl ağlamam. Bu kitap beni bitirdi ya ...

Hala üzgünüm. Keşke böyle şeyler yaşamak zorunda olmasak....

Raami seni çok seviyorum.. Sendeki nasıl bir akıl.. Senin için hem üzgün hem mutluyum..

Düşüncelerin beni bazen güldürdü bazen düşündürdü ama çoğu zaman hüzünlendirdi..

Hala almadıysanız lütfen alın ve okuyun.. Gerçekten harika bir kitap...


Yazarcım sen yaz ben okurum...Herkese  mutlu bir hafta dilerim. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder